اولین دوره مسابقات آنلاین شطرنج دانش آموزی کشور

انجمن شطرنج وزارت آموزش و پرورش با همکاری کمیته مسابقات فدراسیون شطرنج مسابقات آنلاین برگزار می نماید. اولین دور این مسابقات روز پنج شنبه ۹ مرداد ساعت ۱۶ برگزار خواهد گردید و تا پایان مرداد ماه جمعا ۴ دور اجرا خواهد شد.

نحوه شرکت در مسابقات:

برای شرکت در مسابقات نیاز به اکانت Lichess می باشد بنابر این اگر قبلا در سایت لیچس ثبت نام نکرده اید می توانید با تکمیل فرم مشخصات به آدرس (https://lichess.org/signup و یا از طریق نرم افزار تلفن همراه هوشمند) یک اکانت برای خود ایجاد کنید. سپس وارد سایت انجمن شطرنج مدارس ایران (به آدرس ischess.ir) شده و بر روی منوی «ثبت نام در اولین دوره مسابقات آنلاین»  کیلک کرده ضمن پر کردن فرم منتظر ارسال لینک مسابقات در سایت و کانال های خبری انجمن باشید، لینک ورود به مسابقه هر هفته دو ساعت قبل از شروع در سایت، اینستاگرام و تلگرام ارسال خواهد شد.

شما می توانید با کیلیک بر روی لینک مسابقات ( دو ساعت قبل از شروع مسابقه که بر روی سایت قرار خواهد گرفت) از طریق نرم افزار lichess  بر روی موبایل و یا از طریق مرورگر رایانه خود در مسابقه شرکت نمایید.

شرایط مسابقات:

  • مسابقات بدون محدودیت سنی و جنسی برگزار می گردد لذا دانش آموزان دختر و پسر در تمامی رده های سنی میتوانند در مسابقات شرکت نمایند.
  • مسابقات آنلاین هفتگی با زمان ۳ دقیقه + ۵ ثانیه از پنج شنبه ۹ مرداد برگزار می گردد. این مسابقات ساعت ۱۶ از طریق سایت org برگزار می گردد.

مسابقات به صورت رسمی (ریتد اینترنتی و نه فیده) برگزار خواهد شد. و بر روی ریتینگ اکانت کاربری بازیکن در سایت تاثیرگذار است.

  • مسابقات به صورت آرنا و با محدودیت زمانی ۹۰ دقیقه است.
  • هر برد ۲ امتیاز دارد، هر مساوی ۱ امتیاز، و باخت هیچ امیتازی ندارد. اگر بازیکنی دو بازی را پشت سر هم ببرد . امتیاز دوبل برای آن بازیکن لحاظ می گردد. که توسط یک تصویر شعله نشان داده میشود. بازی های بعدی ارزش امتیاز دوبل را حفظ خواهند کرد(حداکثر ۴ امتیاز برای هر برد) تا اینکه موفق نشود یک بازی را ببرد. در آن حالت، هر برد ۴ امتیاز، مساوی ۲ امتیاز، و باخت هیچ امتیازی ندارد. برای مثال، اگر ۳ بازی را پشت سر هم ببرید و بازی چهارم را مساوی کنید امتیاز شما به صورت زیر محاسبه می شود :

۲(برد اول)+۲(برد دوم)+ دوبرابر (۲ (برد سوم) + ۱ (تساوی))=۱۰ امتیاز

* از برد سوم همه امتیازات ۲ برابر می شود تا زمانی که فرد ببازد.

  • در ابتدای مسابقه، بازیکنان با توجه به ریتینگ شان قرعه کشی میشوند. به محض اینکه شما بازی را تمام کردید به اتاق انتظار می روید تا با بازیکنی که رتبه نزدیک تری به شما دارد قرعه کشی شوید. این فرایند در حداقل زمان ممکن انجام میشود، نکته متفاوت نسبت به مسابقات حضوری این است که زمان اتمام بازی شما تاثیرگذار است. پس هر چه سریع تر بازی خود را تمام کنید می توانید بازی بیشتری انجام داده و امتیاز بیشتری بگیرید.
  • رده بندی هر دور بر اساس مجموع امتیازات کسب شده است. چنانچه ۲ یا چند بازیکن مجموع امتیازات یکسانی کسب کنند. عملکرد بازیکنان به عنوان پوئن شکنی لحاظ می گردد. مسابقه یک ساعت شمارش معکوس دارد. وقتی به صفر برسد، رتبه بندی مسابقه غیرقابل تغییر می شود، و برنده اعلام می شود. بازی های در حال اجرا باید تمام شوند، هر چند نتیجه آن بازی ها تاثیری در مسابقه ندارد. لذا به اتمام زمان مسابقه دقت کنید.
  • مسابقات به صورت رایگان برگزار خواهد شد.
  • به ۵ نفر اول رده بندی نهایی و ۳ نفر با قرعه کشی جوایزی به رسم یادبود اهدا خواهد شد.

– رده بندی نهایی پس از برگزاری ۴ مسابقه و در پایان مرداد ماه اعلام خواهد شد.

– جوایز بعد از اتمام مسابقات مرداد ماه و با تایید کمیته فنی اهدا می گردد.

– جوایز به افرادی تعلق میگیرد که در سایت انجمن شطرنج ثبت نام کرده باشند.

– برای دریافت جایزه، بازیکن باید مشخصات حقیقی خود را درج کرده باشد (نام و نام خانوادگی).

. هیچ بازیکنی اجازه کمک گرفتن از موتورهای شطرنج یا دیگران را ندارد. در صورت ثابت شدن تقلب، بازیکن خاطی حذف شده و رده بندی جدید اعلام می گردد. بازیکن خاطی معرفی و تا یک ماه از کلیه مسابقات آنلاین محروم می گردد.

اطلاعات تماس

کاوه خلیلی: ۰۹۱۲۰۵۰۶۰۴۷ (رئیس انجمن)

محسن محمدی مغانلو: ۰۹۱۲۷۴۱۳۲۷۸ (مسئول ثبت نام در سایت انجمن شطرنج)

محمد دلجو: ۰۹۱۱۱۳۶۱۲۳۹ (دبیر انجمن و مسئول کمیته آموزش)

امیر افتخاری: ۰۹۱۲۳۶۸۱۸۳۷ (مسئول کمیته مسابقات فدراسیون شطرنج)

 

در صورتی که اکانت لیچس خود را فعال کرده اید برای ثبت نام بر روی گزینه زیر کلیک نمایید

ثبت نام در اولین دوره مسابقات آنلاین شطرنج دانش آموزی