برای اولین بار در تاریخ شطرنج ایران/ چهار شطرنج باز کشورمان ریتینگ بالای ۲۶۰۰ کسب کردند

در تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج ، چهار ورزشکار ایرانی ریتینگ بالای ۲۶۰۰ کسب کردند. این برای نخستین بار در تاریخ است که شطرنجبازان ایرانی چنین رکوردی از خود به جا می گذارند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) امروز اعلام شد و تیم شطرنج کشورمان در رده بیست و پنجم دنیا باقی ماند. تداوم حضور ایران در رده بیست و پنجم جهان و سوم آسیا در شرایطی است که تیم شطرنج کشورمان در ابتدای سال ۲۰۱۵ با میانگین ۲۴۷۹ واحد ریتینگ در رده ۵۱ جهان و ششم آسیا قرار داشت.

در رده بندی بخش استاندارد مردان، پرهام مقصودلو با ریتینگ ۲۶۷۹ واحد در رده ۶۶ جهان ایستاد. در این بخش “مگنوس کارلسن” نروژی با ریتینگ ۲۸۳۵ واحد جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. همچنین “فابیانو کاروانا”آمریکایی با ۲۸۲۸  واحد ریتینگ و  “شهریار ممدیارف” آذربایجانی با ۲۸۱۷ واحد ریتینگ در رده رده های دوم و سوم برترین شطرنجبازان جای گرفتند.

در بخش استاندارد مردان ایران، پرهام مقصودلو با ۲۶۷۹ واحد ریتینگ نفر اول است ، علیرضا فیروزجا با ۲۶۱۸ واحد ریتینگ در رده دوم قرار دارد و پویا ایدنی با ۲۶۱۱ واحد در جایگاه سوم ایستاده است. همچنین سید محمد امین طباطبایی،  احسان قائم مقامی، امیررضا پوررمضانعلی، مسعود مصدق پور ، شاهین لرپری زنگنه ، آرین غلامی و سید خلیل موسوی  در رده های بعدی جای گرفتند.

در رده بندی بخش استاندارد بانوان، سارا سادات خادم الشریعه  با ۲۴۶۸ واحد ریتینگ در رده نوزدهم برترین شطرنجبازان بانوی جهان جای گرفته است. در این بخش “جو ونجون”چینی با ۲۵۷۵واحد ریتینگ در رده دوم قرار دارد و “آنا موزیچوک” با ۲۵۶۹ واحد در رده سوم ایستاد.

در بخش استاندارد بانوان ایران، سارا سادات خادم الشریعه با ۲۴۶۸ واحد ریتینگ در جایگاه نخست قرار دارد. آتوسا پورکاشیان با ۲۳۰۳ واحد ریتینگ در رده دوم ایستاده و غزل حکیمی فرد با ۲۲۶۱واحد جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است. مبینا علی نسب، میترا حجازی پور، هانیه خلجی، مینو عسگری زاده، درسا محمد ابراهیم خان، آناهیتا زاهدی فر و آنوشا مهدیاندر رده های بعدی این لیست جای گرفتند.

مهمترین اتفاق لیست جدید منتشر شده از سوی فیده این بود که چهار شطرنج باز ایران در ریتینگ بالاتر از ۲۶۰۰ قرار گرفتند که این اتفاق برای نخستین بار در تاریخ شطرنج ایران رخ داده است.

صعود چشمگیر فیروزجا در بخش سریع

اما در بخش سریع مردان، علیرضا فیروزجا در پی کسب مقام ششم قهرمانی رپید جهان و افزایش ۱۵۷ واحدی به ریتینگ ۲۵۶۹ رسید. در این بخش “مگنوس کارلسن” نروژی با ۲۸۶۹ واحد ریتینگ در جایگاه نخست ایستاده و رده های دوم و سوم به “ناکامورا” با ۲۸۴۵ واحد ریتینگ و “دومینگوئز” آمریکایی با ۲۸۱۶ واحد ریتینگ رسید.

در بخش سریع بانوان، سارا خادم الشریعه با ۲۴۶۰ واحد ریتینگ در رده هفدهم جهان قرار گرفت. در این بخش “جو ونجون” با ۲۶۱۸ واحد ریتینگ و “هو یفان” چینی  با ۲۶۰۷ واحد ریتینگ در رده های اول و دوم ایستادند.

ایستادن خادم الشریعه در رده یازدهم بخش برق آسا

در بخش برق آسای مردان، علیرضا فیروزجا ضمن عبور از ریتینگ ۲۷۰۰ واحد در رده ۲۵ برترین شطرنجبازان جهان جای گرفت. همچنین پرهام مقصودلو با ۲۶۶۸ واحد ریتینگ در رده ۶۴ قرار دارد. در این بخش “مگنوس کارلسن” نروژی با ۲۹۵۴ واحد ریتینگ صدرنشین است و “واچیر” فرانسوی با ۲۹۳۳ واحد ریتینگ در رده های اول و دوم قرار دارند.

در بخش برق آسای بانوان، سارا خادم الشریعه با کسب ۲۴۶۱ واحد ریتینگ در رده یازدهم جهان ایستاد.  در این بخش “هو یفان” چینی با ۲۶۲۷ واحد ریتینگ صدرنشین است و “لاگنو” ی روس با ۲۵۸۷ واحد ریتینگ در رده دوم قرار دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *